Bu sayfayı ayrıca aşağıdaki dillerde görüntüleyebilirsiniz :
ingilizce%20lang%20flag.pngspanyolca%20lang%20flag.pngTrke%20line.png

NAT Çaprazlama


NAT Çaprazlama, kullanıcıların port yönlendirme işlemlerini otomatik olarak yapmaktadır (kimi durumlarda manuel yönlendirme tavsiye edilir) ve çoklu LAN oyunların kolayca, aynı oda içerisinde oynanmasına izin vermektedir.

Daha fazla bilgi için NAT Çaprazlama Forumunu ziyaret etmeniz önerilir.


Contents:


Mimari DiyagramAşağıda, yüksek seviye bir mimari diyagram göreceksiniz:

7xwxv94ospbs784zk8i94r036yigd5xk

NAT Çaprazlama Neden Gerekli?

Nat Çaprazlama olmasaydı oyun kurulduğu an, oyun tüm oyunculara uzak bağlantı kurmaya çalışacaktır. Ne yazık ki, günümüzde routerlar kullanımda. Çünkü oyun uzak bilgisayar bağlantısı yapacağına, router'a ulaşıp bağlantıyı kuramıyor. Buna çözüm olarak, kullanıcılar genelde bilgisayarlarına port yönlendirme yapmak zorunda kalıyorlar. Fakat bu da soruna yol açıyor çünkü (1) kimileri için port yönlendirme kolay bir işlem değil (2) kimi kullanıcıların router'a erişim imkanı yok (örn: wifi hotspot kullananlar). Oyunun kullandığı yol NAT Traversal Off yukarıdaki gibi sonuçlanıyor.

NAT Çaprazlama Nasıl Çalışıyor?

NAT Çaprazlama ile oyunun veri göndermesi için üç yöntem kullanılabilir durumdadır. Bunlar:
  1. NAT Direkt Tünel - Bir kullanıcıdan diğerine direkt olarak bağlandığı bir yöntemdir (noktadan noktaya). Nat Çaprazlama olmayan yönteme benzemektedir fakat Voobly sunucusu sadece bağlantı kurulması aşamasında aktiftir. Sunucu iki bilgisayar birbiri ile iletişime geçmeden önce aralarında bir kanal oluşturur. Bağlantı kurulduğunda sunucunun işi tamamlanmaktadır. Bu yöntem çoğu kullanıcı için çalışmaktadır, fakat simetrik NAT'lar portların yönlendirilmeleri hala manuel yapılmalıdır (bağlantı kurma tekniğini engellerler)
  2. Hızlı Proxy Sunucusu - Bu yöntem, Voobly merkez sunucusuna dayalı adamış bir sunucu ile sağlanmaktadır. Bu yönteme, Direkt tünel yöntemi başarısız olduğunda ya da kullanılamadığında başvrulur. Çünkü bu yöntem direkt bir kanal kurulmadan oluşturulur ve oyuncuların gecikme sürelerini (ping) arttırır.
  3. Yavaş Proxy Sunucusu - Bu yöntemde oyun trafiğine dayalıdır, fakat hızlı proxy sunucusunun aksine lobi ve oyun odalarına bağlantıda kullanılan ağ bağlantısını kullanmaktadır. Hızlı sunucudaki gibi gecikme süresi artar, fakat lobiler düşük gecikmeli sohbet için tasarlanmadıkları için yavaş proxy sunucusu yönteminde daha yüksek gecikmeler yaşanır.

NAT çaprazlama aktif ise oyun odasında bağlantılar kurulur. Fakat NAT çaprazlama kapalı ise bağlantı oyun başladığında kurulur. Bir oyuncu odaya girdiğinde en hızlı bağlantı çeşidi seçilmektedir. Sırasıyla bunlar direkt tünel (noktadan noktaya), hızlı proxy sunucusu, ve son olarakta yavaş proxy sunucusudur.

Ağ Tanımlama Aracı


Eğer sorun yaşıyorsanız, ağ tanımlama aracını çalıştırmanız önerilir. Daha fazla bilgi için NAT Çaprazlama Forumunu ziyaret etmeniz önerilir. Lütfen ağ tanımlama kaydını kopyalayın ve bir konu açarak oraya yapıştırın. Eğer tanımlama aracı size yardım edemiyorsa lütfen genel sorunlar bölümünü kontrol ediniz.

Lobi penceresinde, "Ayarlar"-> "Ağ Tanımlamaları"na tıklayarak ulaşabilirsiniz, aşağıdaki resimde gösterilmiştir:

6u059pvx26fxfk32rkeuhmokorf9d07w

Hepsi Başarılı

Test Sonucu: Hepsi Başarılı
Ağ Durumu: Tüm testler başarılı!
Tavsiye Edilenler: Hiçbiri
Detaylar: Tüm testler başarılı.

Yönlendirilmemiş

Test Sonucu: Yönlendirilmemiş
Ağ Durumu: Uyarılar bulundu ama muhtemelen iyi durumda
Tavsiye Edilenler: eğer hızlı proxy gibi ağ sorunları yaşıyorsanız [You must login to view link] tavsiye edilir.
Detaylar: Tüm sunuculardan aynı port üzerinden trafik sağlanabiliyor, fakat Voobly uygulama ayarlarındaki port üzerinden veri alamıyorsunuz. Bu port numarasını modeminiz içerisinde kendi ip numaranıza yönlendirmeniz tavsiye edilir.

Modeminizi bilgisayarınız için kullandığınız port yerine otomatik atanmış bir port seçmektedir. Trafik, yönlendirme tablosuna dayalı sağlanabilmektedir.
b6huz929siot6ve5ez47cftx5hmpduem

Simetrik NAT

Test Result: Simetrik NAT
Ağ Durumu: Kötü
Tavsiye Edilenler: [You must login to view link] ya da modem değişimi tavsiye edilir.
Detaylar: Modeminiz başka port adreslerini atamış görünüyor. Bu da diğer kullanıcıların size bağlanmasını zorlaştırmaktadır. Büyük ihtimalle çok sayıda hızlı proxy numaraları göreceksiniz.

Router/modeminizde bilgisayarınıza ait yerel ip adresi için otomatik atanmış başka bir port bulunmaktadır. Ne yazık ki her bir sunucu için farklı bir port atamaktadır. b6huz929siot6ve5ez47cftx5hmpduem

Bağlantı Hatası

Test Sonucu: Bağlantı hatası
Ağ Durumu: Başarısız
Tavsiye Edilenler: Turn off firewall, disable firewall, or uninstall firewall, [You must login to view link], if none of that works reinstall your operation system or try to directly connect to the internet without a router.
Detaylar: Connections to one or all of the servers failed

Is a Direct Connection Possible?

Every connection between two players is different. The following table shows which combinations should connect and which will use a fast proxy:

cguocwuwbz8b9a9o343y9pzys2jib50j

Port Forwarding


NAT traversal allows many gamers to play without forwarding ports, however, some users still need to forward a port because of their ISP or router.

With NAT you only need to forward a single UDP port, the default port is 16000 (you can change in NAT Traversal Settings). You do NOT need the directplay ports 2300-2400 and 47624.

Some guides on port forwarding are at (remember to correct the guide into using Voobly port instead of Age of Empires or Directplay ports):

If these still do not work, other things to try are:

Other Problems with NATTrouble with multiple players on the same network

Try giving each player a different port setting the NAT traversal options.

Ayarlar


Genel NAT Çaprazlama Ayarları

The latest two check boxes shouldn't be checked other than for debug.

natt.png

Game Room settings

q7jwfy8aqci9jhr4baxuujgk9gfxtbkh

Game Browser

The game rooms with the white satellites have NAT traversal enabled:
6mzeawf3bjbu3uor5bovqqgf0ah7m4rq

Debugging


NAT Log

If you have trouble connecting directly to specific users (you get fast proxy) even after the network diagnostic tool is marked as passing, please get the Debug Log (Local) and Debug Log (Remote) and post them in the NAT Traversal Forum.

To get the NAT log, right click on the player in the game list, then select "NAT" -> "Debug Log (Local)" or "Debug Log (Remote)" .

To debug issues, both logs are needed. In some cases the remote log feature won't work if the network connections are completely broken, and in that case both users should post their local logs.

Viewing the Log


To get the NAT log, right click on the player in the game list, then select "NAT" -> "Debug Log (Local)" or "Debug Log (Remote)" . The log will be printing out into the game room.

nhp8x747s2v2shdn6z0viak3md0c9e9m

A log window will popup to display the log:

p8m6n043cb9ukpw8g0acpq99vsk07ac3

Understanding the Debug Log

The following table below will explain some of the fields from the table in the log:

i4e7stapoqg2cjg9wofjms866ib0993o

Host your own proxy server


Most users should be able to directly connect, however, some users with Symmetric NAT do not have the ability to port forward (e.g.: they might be connecting from a University). In some of these cases, this users will frequently need a proxy connection.

Voobly provides a proxy server, called fast proxy, which is located in the USA. While fast proxy works well for those users located near to it geographically, for users across the world it can have a significant impact on latency as the data would first go from, e.g.: China (user1) to USA back to China (user2).

Voobly now provides the option for users to host their own proxy server to allow other users to connect through them to play. This is similar to the concept of virtual private networks (VPNs) or Hamachi. These user hosted proxy servers are referred to as "user proxy" in the remainder of this guide.

The diagram below shows the difference in distance data would travel between the different connection types. Clearly, a user proxy server can be better than fast proxy if the user is not in the USA and the user proxy is located close to the user using it.

fqo874s8yw7rwoiivq3vzeg04si32vro

User Proxy Setup Guide

Instructions for Proxy Host

Instructions for Player

In NAT Traversal Settings make the following changes:

To test the proxy server connection you can disable direct connections and play some test games. Re-enable direct connections before playing normal games.

Public Proxies

Are you willing to let users connect through your proxy? Let us know! We're looking for some stable proxies in key geographic locations such as China and India.

 
1 User(s) are reading this document (in the past 30 minutes)
0 members, 1 guests